Niedziela, 28 maja 2023r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

Repty: Wkrótce rozpocznie się rozbudowa szkoły i przedszkola

05 kwietnia, 2023

Nowe sale, nowoczesne stołówka i kuchnia, toalety i winda na wszystkich poziomach, biblioteka na poddaszu. Tak będzie za 1,5 roku-2 lata. Na początku lipca rusza rozbudowa szkoły w Reptach. Na miejscu przedszkola powstanie nowe.

Wizualizacja budynku w Reptach Śląskich. Ujęcie z frontu, ściany przeszklone, góra wystająca ponad dół. Piętro w kolorze cegły, parter biały.

O tym wszystkim usłyszeli rodzice uczniów i przedszkolaków na wtorkowym spotkaniu z władzami miasta i dyrekcją szkoły.

Tak będzie po zakończeniu prac

W przedszkolu, po zakończeniu prac, będzie:

  • pięć sal, w tym dwie nowe, dzięki czemu z przedszkola będzie mogło korzystać o 25-50 dzieci więcej (dziś 75),
  • toaleta,
  • ogrzewanie z pompy ciepła.

W szkole po remoncie będą dodatkowo:

  • sale specjalistyczne (m.in. informatyczna, gabinety logopedy i psychologa),
  • nowe sale lekcyjne, dzięki czemu będzie się tu mogło uczyć nawet 400 dzieci (dziś jest 310; 8 lat temu było 145),
  • biblioteka na poddaszu.

W budynku będą też nowoczesne kuchnia i stołówka dla wszystkich dzieci, szatnie, winda, toalety na wszystkich piętrach, łącznik między szkołą a przedszkolem. Planuje się również montaż paneli fotowoltaicznych.

Rozbudowa dwóch szkół (miasto otrzymało dofinansowanie na rozbudowę dwóch szkół – prócz ZSP w Reptach, na szkołę w Bobrownikach) kosztować będzie 29 mln zł. 22 mln pochodzić będą z Polskiego Ładu, resztę dołoży miasto.

Harmonogram prac

Wykonawca prac został już wybrany w przetargu, Urząd Miejski podpisał z nim umowę. Dlatego można już było przekazać rodzicom konkretne informacje.

Prace w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 rozpoczną się w lipcu od remontu dachu szkoły – jest już na to pozwolenie.

W maju UM złoży wniosek o zgodę na rozbiórkę przedszkola. Projektant uznał, że rozbiórka jest koniczna, bo dzięki temu można było szkołę i przedszkole powiększyć, a nie tylko wyremontować.

Wykonawca chce zakończyć rozbudowę w przyszłym roku, plany mówią jednak o dwóch latach od podpisania umowy (od lutego 2023).

Do momentu zakończenia prac – ze względów bezpieczeństwa – nie można będzie korzystać ze szkoły, przedszkola, boiska, placów zabaw.

Dokąd przeniosą się uczniowie i przedszkolaki na czas rozbudowy?

Najmłodsze przedszkolaki przeniosą się do „Bajkowego Wzgórza” na Osiedlu Przyjaźń. Starsze – do Przedszkola nr 20 (ul. Morcinka).

Oczywiście rodzeństwo w różnym wieku będzie mogło chodzić do tego samego przedszkola. – Jesteśmy przygotowani, że w grupach będą przedszkolaki w różnym wieku – zapewniała rodziców dyrektor ZSP nr 3 Monika Dolnicka-Celary.

Do przedszkoli, razem z dziećmi, przeniosą się też wychowawczynie, kucharki (zadbają o diety), a nawet zabawki.

Uczniowie z klas 1-3 przejdą na czas rozbudowy do SP nr 3 (ul. Wyspiańskiego). Są tam stołówka i toalety dla mniejszych dzieci.

Starszaki z przedszkola z Rept od nowego roku szkolnego pójdą do tej samej szkoły – SP nr 3.

Uczniowie starszych klas z Rept będą uczyć się w SP nr 10 przy ul. Zacisznej (Osada Jana).

– W „nowych” szkołach będą te same zajęcia, które były w szkole w Reptach, ci sami nauczyciele, którzy je prowadzili – zapewnia dyrektor Monika Dolnicka-Celary.

W obu szkołach – na prośbę obecnych na spotkaniu rodziców – będą świetlice, w których dzieci będą mogły spędzać czas przed lub po lekcjach.

By przygotować dzieci do przenosin, oswoić z nowym miejscem, wychowawczynie będą rozmawiały o tym z maluchami, zaplanują integrację z nowymi znajomymi oraz dni otwarte przed początkiem nowego roku szkolnego (to również pomysł rodziców uczestniczących w spotkaniu).

Szkoła Podstawowa w Reptach będzie prowadziła nabór na rok szkolny 2023/24.

Po świętach rodzice uczniów i przedszkolaków z Rept otrzymają ankietę z pytaniem, czy ich dziecko/dzieci korzystać będą z dowozów do „nowych” przedszkoli i szkół. Miasto zorganizuje taki transport dla wszystkich chętnych. W każdym autobusie będzie opiekun. Gdzie będą się zatrzymywać autobusy, o której godzinie będą odjeżdżać – to zostanie jeszcze ustalone. Dyrekcja szkoły planuje kolejne spotkania z rodzicami, na których omawiane będę szczegóły.

– Mamy doświadczenie w dowożeniu do szkół i przedszkoli dzieci niepełnosprawnych. Wykorzystamy je dowożąc z placówek dzieci z Rept – zapewniała naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Alina Konopka.

– Będziemy robić wszystko, żeby dzieciom, w czasie rozbudowy, nie pogorszyły się warunki nauki. A kiedy wrócą, będą zachwycone nowymi budynkami – podsumowała zastępca burmistrza Jolanta Tuszyńska.

Galeria
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).