Piątek, 22 września 2023r. | Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Pokaż menu

Rok 1920 w powiecie tarnogórskim – konferencja

16 listopada, 2020

Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza na konferencję naukową online. Start o godz. 18.15 w czwartek 18 listopada.

W bieżącym roku mija setna rocznica ważnych dla Górnego Śląska wydarzeń. W lutym 1920 r. na teren Górnego Śląska przybyły wojska alianckie oraz Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa z siedzibą w Opolu, a kontrolerzy powiatowi rozpoczęli swoją pracę w terenie. Tworzą się także Polski Komisariat Plebiscytowy w Bytomiu i Komisariat Plebiscytowy za Niemcami (niem. Plebiszitkommissariat für Deutschland) w Katowicach oraz ich lokalne struktury. Rok 1920 to czas oficjalnego rozpoczęcia kampanii plebiscytowej i związanych z nią napięć, co było jednym z głównych powodów wybuchu II powstania śląskiego. W jego efekcie rozwiązano niemiecką Policję Bezpieczeństwa (niem. Sicherheitspolizei), a w jej miejsce powołano opartą na parytecie narodowościowym Policję Górnego Śląska (niem. Abstimmungspolizei).
Większość tych aspektów, w lokalnym, tarnogórskim ujęciu, poruszy konferencja naukowa „Rok 1920 w powiecie tarnogórskim”, która ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią Covid-19 odbędzie się w wersji online. Jej organizatorami są Muzeum w Tarnowskich Górach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.
Program:
Wprowadzenie: Beata Kiszel (Dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach) i dr Andrzej Sznajder (dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach)
dr Krzysztof Gwóźdź (Muzeum w Tarnowskich Górach), Tarnowskie Góry w pierwszej połowie 1920 r.
Rafał Ludwikowski (Muzeum w Tarnowskich Górach), Przebieg II powstania śląskiego na terenie Tarnowskich Gór i obecnych dzielnic miasta
dr Sebastian Rosenbaum (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach), Obraz sytuacji w powiecie tarnogórskim w 1920 r. w świetle raportów Schlesischer Ausschuß
dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie w Katowicach), Powiat tarnogórski w świetle raportów informacyjnych Polskiego Komisariatu Plebiscytowego z okresu od września do grudnia 1920 r.
Dyskusja na czacie
___
Konferencja przygotowana przez:
Muzeum w Tarnowskich Górach – Organizatorem Muzeum w Tarnowskich Górach jest Gmina Tarnowskie Góry
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach

 

Więcej o konferencji w wydarzeniu na portalu facebook.

Konferencja będzie dostępona na widocznym poniżej kanale youtube:
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).