Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry

Salon artystyczny Misi Sert czyli dwa koncerty pełne barw

07 października, 2020

Śląskie Towarzystwo Muzyczne i Pałac w Rybnej serdecznie zapraszają na nowy cykl koncertowy “Salon artystyczny Misi Sert” związany z jedną z najciekawszych postaci życia artystycznego minionych czasów w 70 rocznicę jej śmierci.

Dwa koncerty w ramach cyklu to feeria barw instrumentalnych – od harfy, poprzez flet, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian i plejada wspaniałych utworów muzycznych: Beethovena, Schuberta, Ravela, Debussy’ego, Chopina, Liszta, Brahmsa. Terminy: 18 października i 13 listopada.

Wykonawcami koncertów będą m.in. Piotr Sałajczyk – w 2017 roku nominowany do Paszportu Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”, w 2018 roku laureat Fryderyka w kategorii Najlepszy Album Muzyka Kameralna za album z kompozycjami Mieczysława Wajnberga nagrany z Kwartetem Śląskim oraz Nagrody Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej” przyznanej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Kwartet Akademos i członikinie Orkiestry Muzyki Nowej. Wykonawcy biorący udział w projekcie to muzycy reprezentujący Województwo Ślaskie  w przedsięwzięciach krajowych i zagraniczych wysokiej rangi tj. najbardziej prestiżowe polskie festiwale: Warszawska Jesień, Festiwal w Łańcucie, Musica Polonica Nova, Klang w Kopenhadze, festiwal w Pekinie, Chiny, – a także biorący udział w przedsięwzięciach rangi państwowej –  m.in w styczniu 2020 powierzono im wyłączną oprawę muzyczną 75 rocznicy Wyzwolenia Auschwitz, transmitowaną przez większość stacji telewizyjnych).

„Kim była Misia, trudno byłoby zbyć zdawkowym ogólnikiem. Określenie jej jako protektorki artystów, ich muzy i egerii, hojnej mecenatki nie oddawałoby istoty rzeczy. W ciągu z górą pół wieku była ona – i będzie to może najbliższe prawdy – bojowniczką wielkiego i wiecznego sprzysiężenia przeciw małości, prostactwu i brzydocie, sprzysiężenia, które nazywamy sztuką”. (Jan Lechoń)

Terminy i programy koncertów:

18 października, niedziela, godz. 18.00, wstęp wolny
W programie: Maurice Ravel – Introdukcja i Allegro na harfę, flet, klarnet i kwartet smyczkowy oraz inne utwory Ravela, Debussy’ego, Faure, Chopina, Brahmsa i Liszta.

Agnieszka Kaczmarek-Bialic- harfa
Alicja Molitorys – flet
Jadwiga Czarkowska – klarnet
Irena Kalinowska-Grohs – skrzypce
Agnieszka Lasoń – skrzypce
Aleksandra Batog – altówka
Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela
Zofia Antes – fortepian

13 listopada, piątek, godz. 18.00, wstęp wolny
W programie: Ludwig van Beethoven – IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 w wersji kameralnej, Franz Schubert – Kwintet fortepianowy A-dur „Pstrąg” op. 114

Wykonawcy:

Piotr Sałajczyk – fortepian
Anna Szabelka – skrzypce
Joanna Cogiel – skrzypce
Aleksandra Batog – altówka
Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Tarnowskie Góry i z budżetu Województwa Śląskiego
Organizator: Śląskie Towarzystwo Muzyczne
Współorganizacja: Pałac w Rybnej

Wejścia limitowane – prosimy o wcześniejszą rezerwację wejściówek: tel. 32 284 18 37.

Wytyczne sanitarno-epidemiologiczne dla pracowników i gości Pałacu w Rybnej w związku z odbywającymi się wydarzeniami artystyczno-kulturalnymi, znajdują się na stronie www.palacrybna.pl

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.