Czwartek, 1 czerwca 2023r. | Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada
Pokaż menu

SIM Śląsk w Lasowicach: znamy zasady przyznawania mieszkań

29 marca, 2023

Tarnogórska Rada miejska przyjęła dziś zasady oceny punktowej, wysokości obowiązkowej kaucji oraz maksymalnego dochodu dla osób chcących zamieszkać w trzech blokach, które powstaną przy ul. Andersa. Budowa 122 mieszkań w wykonaniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Śląsk ma zacząć się latem tego roku.

– Niezmiernie nam miło, że jako pierwsi spośród kilku gmin uczestniczących w tym programie doczekamy się budowy – mówił na dzisiejszej sesji Arkadiusz Czech.

– Pozwolenie na budowę już mamy, czekamy tylko na zakończenie składania ofert, rozstrzygnięcie  i początek prac – powiedziała Alina Wadoń, prezeska SIM-u w czasie rozmowy z radnymi. Radni przyjęli po niej zasady, na jakich będzie  odbywał się nabór chętnych na mieszkania.

Przypominamy, że w ramach inwestycji prowadzonej przez SIM Śląsk przy ul. ulicy Andersa w Lasowicach powstaną:

 • 3 budynki mieszkalne: 1 budynek 4 kondygnacyjny i 2 budynki 6 kondygnacyjne z garażami podziemnymi
 • 122 lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej od około 38 m2 do 69 m2
  •   M1 – 32 mieszkania
  •    M2 – 32 mieszkania
  •    M3 – 58 mieszkania
 • Każde mieszkanie będzie miało przynależną komórkę lokatorską.
 • W każdym segmencie budynku powstanie także 13-osobowa winda dostosowana do osób niepełnosprawnych.
 • Budowa obejmie także powstanie 56 miejsc postojowych w garażach podziemnych (dodatkowy najem), 127 ogólnodostępnych miejsc postojowych naziemnych
 • Standard lokali : pod klucz

– Lasowicka lokalizacja, wraz z wybudowanymi kilka lat temu przez miasto dwoma blokami jest szczególnie dobra: w najbliższym czasie planujemy wybudować w dzielnicy żłobek – zapowiedział Bartosz Skawiński, zastępca burmistrz ds. gospodarczych wskazując, że nowe bloki powstaną w sąsiedztwie wybudowanych niedawno dwóch budynków w mieszkaniami miejskimi. W nich znalazło się 72 lokali uchodzących za nowoczesne i funkcjonalne. Obok nich wybudowano około 50 miejsc parkingowych, plac zabaw, chodniki, alejki i zieleń, partery bloków zostały dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz wyposażono je pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce. Podobne standardy będą obowiązywać w nowych budynkach.

 

W przyjętych dziś przez radnych zasadach określono, kto będzie miał największe szanse na mieszkania:

– osoby, które są najemcami lokalu mieszkalnego położonego w Tarnowskich Górach wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy albo Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

– osoby, które wcześniej złożyły wniosek o zawarcie umowy najmu mieszkania z gminnego zasobu, jednak nie zawarto umowy najmu z powodu większej liczby najemców posiadających zdolność czynszową niż liczba dostępnych mieszkań  czyli osoby znajdujące się na liście oczekujących na przydział mieszkania

– wnioskodawcy, w skład rodziny których wchodzi co najmniej jedna osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 35 roku życia

– wnioskodawcy, w skład których gospodarstwa domowego wchodzi osoba, która nie ukończyła 18 roku życia pozostającą pod władzą rodzicielską bądź albo osoba pełnoletnia ucząca się, która nie ukończyła 26 lat

– wnioskodawcy, w skład gospodarstwa domowego których wchodzi co najmniej jedna osoba, która nie ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności

– wnioskodawcy, w skład gospodarstwa domowego których wchodzi co najmniej jedna osoba, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

– wnioskodawcy, w skład gospodarstwa domowego których wchodzi co najmniej jedna osoba, która ukończyła 60 lat

– osoby samotnie wychowujące dziecko

– osoby nieposiadające wystawionych przeciwko nim cywilnoprawnych tytułów egzekucyjnych w zakresie zobowiązań pieniężnych

– wnioskodawca oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania rozliczają się z podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym w Tarnowskich Górach

– osoby posiadające wkładu oszczędnościowego gromadzonego na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe.

 

Przed podpisaniem umowy najmu zawarta z każdym najemcą będzie musiała być umowa partycypacji. Wartość partycypacji nie może przekroczyć 30% kosztów budowy lokalu. Wartość ta szacunkowa zamknie się w kwotach pomiędzy 70 a 130 tys. zł. Kwoty uzależnione są od metrażu mieszkania.

Kwota partycypacji (zwaloryzowana) w kosztach budowy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi najemcy, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu.

Wartość czynszu szacowana na 2026 rok wynosi: 20,50 zł/m2.

– To mniej więcej o połowę mniej niż rynkowe ceny wynajmu mieszkań w naszym mieście  – wskazywał dziś burmistrz Arkadiusz Czech dodając, że nowe obiekty będą kolejnymi argumentami na rzecz przeprowadzenia się do Tarnowskich Gór.

 

Kto można starać się o mieszkania przy Andersa? Osoby następujące spełniające kryteria dochodowe.

DOCHÓD MINIMALNY czyli  średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowa najmu lokalu mieszkalnego nie jest niższy niż:

– w gospodarstwie jednoosobowym 200 % najniższej emerytury,
– w gospodarstwie wieloosobowym 150 % najniższej emerytury.    a więc w gospodarstwie  jednoosobowym – 3176,88 zł  a w gospodarstwie  wieloosobowym – 2382,66 zł

Przykład:
Zatem jeśli w gospodarstwie domowym są 3 osoby, zdolność czynszowa będzie liczona:
3 osoby x 2382,66 zł = 7 147,98 złotych. Średni dochód gospodarstwa domowego za 3 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku (luty, marzec, kwiecień), powinien być na min. poziomie 7 147,98 zł.

DOCHÓD MAKSYMALNY czyli średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu mieszkalnego nie przekracza wysokości, o której mowa w art. 7a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 377 t.j.).
Gospodarstwa 1 osobowe – 5049,77 zł
Gospodarstwa 2 osobowe – 7069,67 zł
Gospodarstwa 3 osobowe – 9762,88 zł
Gospodarstwa 4 osobowe – 11446,13 zł
Gospodarstwa 5 osobowe – 13802,69 zł
Gospodarstwa  6 osobowe – 16159,25 zł (ww. kwoty obowiązują do 16.11.2024 r.)

Nabór wniosków powinien rozpocząć się w maju.

Więcej szczegółów pracownicy SIM Śląsk przedstawią wkrótce na spotkaniach informacyjnych. Zaplanowano je na 18 i 24 kwietnia w Tarnogórskim Centrum Kultury.
– 18.04.2023 r. o godzinie 15.00 (mała sala konferencyjna)
– 18.04.2023 r. o godzinie 17.00 (mała sala konferencyjna)
– 24.04.2023 r. o godzinie 17:00 (sala kinowa)

Przetarg na budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z infrastrukturą przy ul. Andersa – dz. nr 3387/131 oraz 3388/131 ogłoszono 24 lutego. Oferty przyjmowane są – po przedłużeniu terminu – do 6 kwietnia.

Budowa powinna rozpocząć się latem tego roku. Czas trwania prac to około 2 lata.

———————

Przypominamy, że inwestycja realizowana przy ul. Andersa w Lasowicach będzie realizowana będzie przez SIM Śląsk przy współpracy z Miastem Tarnowskie Góry. Lokale mieszkalne będą dostępne na  zasadach umowy najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

SIM Śląsk Sp. z o.o. powstała w maju 2021 z udziałem:
– Skarbu Państwa, którego prawa wykonuje Krajowy Zasób Nieruchomości
– Gminy Tarnowskie Góry
– Miasta Chorzów
– Gminy Świętochłowice
– Miasta Zabrze

Gmina Tarnowskie Góry przekazała na rzecz SIM Śląsk Sp. z o.o., do tej pory 7 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 1,3 – hektarową nieruchomość gruntową przy ul. Andersa, w sąsiedztwie wybudowanych niedawno już dwóch budynków z 72 miejskimi mieszkaniami.

Poniżej przykładowe wizualizacje układów mieszkań.

SIM Śląsk: przetarg na budowę bloków w Lasowicach

 

 

 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).