Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Śmieci przy Grzybowej – procedura zmierza ku końcowi

16 lipca, 2020

W mediach lokalnych rozgorzała dyskusja dotycząca śmieci porzuconych w maju przez nieznaną osobę na poboczu ulicy Grzybowej. Wyjaśniamy zaistniałą sytuację.

– Straż Miejska przeprowadziła postępowanie, mające na celu ustalenie sprawcy pozostawienia odpadów w powyższym miejscu, jednak mimo przesłuchania mieszkańców okolicznych domów oraz sprawdzenia monitoringu nie udało się wykryć winnego – mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza miasta ds. gospodarczych. – Gmina posiada określone kompetencje, a urzędnicy mogą działać jedynie w granicach obowiązującego ich prawa. Na pewno nie mogą z pieniędzy gminnych realizować zadań nie dotyczących terenu gminy. Za powyższe miejsce odpowiadają: Zarząd Dróg Powiatowych oraz dyrekcja Lasów Państwowych. Skierowaliśmy do tych podmiotów pisma z żądaniem usunięcia zalegających śmieci w oparciu o ustawę o odpadach wraz z wyznaczonym terminem. Jeśli w tym czasie składowisko nie zostanie przez te podmioty posprzątane będziemy mogli jako gmina zrealizować powyższe zadanie i obciążyć właścicieli terenu kosztami wykonania zastępczego. W tej kwestii procedury muszą być zachowane, a nasze pochopne działanie może stanowić naruszenie ustawy o finansach publicznych – dodaje. 

Wyznaczony przez gminę termin jako ostateczną datę posprzątania śmieci określał dzień jutrzejszy – 17 lipca. 

– Zarząd Dróg Powiatowych wystąpił do nas o prolongatę tego terminu oraz informację ze strony Straży Miejskiej dotyczącą zakończenia zbierania materiałów dowodowych. Taka informacja już wkrótce od nas wyjdzie wraz z nowym – pilnym terminem wykonania zadania – mówi Piotr Machura, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej.  
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).