Niedziela, 1 października 2023r. | Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim, legendarnym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum

19 maja, 2023
Ratusz w Tarnowskich górach / Polar123 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0 pl Ratusz w Tarnowskich górach / Polar123 - Praca własna / Wikimedia / CC BY-SA 3.0 pl

Zapraszamy w czwartek, 25 maja na spotkanie ze słynnym himalaistą Krzysztofem Wielickim. Odbędzie w Tarnogórskim Centrum Kultury. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17, poprowadzi je Paweł Kobyliński.

Krzysztof Wielicki zasłynął swoimi sukcesami we wspinaczce wysokogórskiej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zamiłowanie do gór odkrył w młodości jako harcerz, a z czasem wspinaczka okazała się dla niego pasją na całe życie.

Sukcesy Wielickiego można by długo wymieniać. Wszedł na trzy spośród czterech najwyższych szczytów świata. W 1980 roku był członkiem wyprawy na Mount Everest, która jako pierwsza zdobyła ośmiotysięcznik zimą, jest również pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse. Podczas samotnych wypraw zdobył Broad Peak, Gaszerbrum II i Nanga Parbat. Wielokrotnie uczestniczył w wyprawach na K2.

Wielicki wciąż pozostaje aktywny. W 2018 koordynował słynną akcję ratunkową na Nanga Parbat, w której uratowano Francuzkę Elisabeth Revol. W roku 2019 otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich. Jest członkiem The Explorers Club, klubu zorientowanego na promocję i zgłębianie tematu eksploracji.

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.