Sobota, 13 kwietnia 2024r. | Imieniny: Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Pokaż menu

Stare Tarnowice: ogród deszczowy gotowy!

18 października, 2021

Ogród deszczowy, który powstał na terenie osiedla Przyjaźń, to doskonały przykład zielonej inwestycji w przyszłość. Projekt  został zrealizowany przez Fundację Veolia Polska przy wsparciu Urzędu Miasta oraz Spółek z Grupy Veolia, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i Veolii Południe, prowadzących działalność w Tarnowskich Górach.  

Ogród deszczowy zapewnia małą retencję o dużym znaczeniu dla otoczenia, pozwala on skutecznie zagospodarować wodę opadową i przeciwdziałać suszy. Dodatkowo zdobi przestrzeń miejską. Odpowiednio dobrane podłoże i roślinność umożliwiają filtrację powietrza, produkcję tlenu oraz gromadzenie deszczówki, która zamiast spływać to nawadnia głębsze warstwy gleby i przyczynia się m.in. do podniesienia poziomu wód gruntowych czy wilgotności powietrza. Ogród zatrzymuje wodę w ekosystemie przeciwdziałając suszy, co jest bardzo ważne szczególnie w okresach bezdeszczowych.

– Veolia jest dostawcą podstawowych usług środowiskowych: zarządzania energią, wodą i odpadami. W naszym DNA leży troska o zasoby świata – dbanie o otoczenie, na które oddziałuje ludzka aktywność. By ograniczyć jej skutki, wspieramy miasta w rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury. Budowa ogrodu deszczowego w Tarnowskich Górach jest przykładem naszej odpowiedzialności za lokalną społeczność i działaniem na rzecz rewitalizacji ekosystemu, które poprzez zwiększenie możliwości retencji, przyczyni się jednocześnie do złagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu na życie w mieście  – powiedział Frédéric Faroche, Prezes Zarządu i Dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

 

Beneficjentami ogrodu deszczowego, który powstał na skwerze w okolicy ul. Morcinka, są głównie mieszkańcy osiedla Przyjaźń i okolic, którzy będą mogli korzystać z nowo powstałej strefy zieleni. Ogród powstał z inicjatywy Fundacji Veolia Polska i został zbudowany przez 34 wolontariuszy – pracowników Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach i Spółek z Grupy Veolia czyli Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Veolii Południe. Wszystkie prace związane z przygotowaniem terenu i sadzeniem ponad 600 roślin były wykonane pod okiem eksperta.

Nasza współpraca z Fundacją i ze spółkami z Grupy Veolia, prowadzącymi działalność na terenie miasta przynosi wiele korzyści jego mieszkańcom. Wspólnymi siłami stworzyliśmy w Tarnowskich Górach m.in. ogród sensoryczny czy źródełka wody pitnej w szkołach. Teraz powstał ogród deszczowy i bardzo się z tego cieszę, ponieważ będzie on wspomagał adaptację miasta do zmian klimatu – powiedziała Jolanta Tuszyńska, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. społecznych razem w wolontariuszami drzewka i krzewy. Przypomnijmy: przy ul. Morcinka w ciągu ostatnich kilku lat wybudowano plac zabaw i parkingi, przed dwoma laty powstało założenie parkowe z amfiteatrem, wybiegiem dla psów, a w tym roku teren wzbogacił się także o interaktywną wyspę naukową mBanku. Przed rokiem na skwerze posadzono w ramach Tarnogórskiego Święta Drzewa 35 sadzonek.  Obecnie, w ramach zamknięcia inwestycji, na miejscu powstają dwa boiska wielofunkcyjne.

Tarnogórski ogród deszczowy tworzy różnorodna roślinność i specjalnie zaprojektowana kamienna rzeka, która poprzez swoje odpowiednie nachylenie oraz zastosowanie przegród spowalnia przepływ wody i zatrzymuje ją w obszarze ogrodu. W efekcie będzie on samowystarczalny. Co więcej, za sprawą zastosowania gleby o zwiększonej przepuszczalności, ogród będzie wchłaniał także wodę spływającą z powierzchni utwardzonych tj. jak chodniki czy parkingi.

Chętnie wspieramy inicjatywy przyjazne dla środowiska, które pomagają tworzyć eko-miasto. Dlatego bardzo się cieszymy się, że jako specjaliści od gospodarowania wodą w Tarnowskich Górach mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do powstania ogrodu deszczowego, będącego doskonałym przykładem nowoczesnej, zielono-niebieskiej architektury miejskiej –  powiedział Sławomir Jankowski, Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach.

– Wierzymy, że dobra współpraca biznesu i samorządów może przynieść realne korzyści m.in. w postaci poprawy stanu środowiska naturalnego, ale także komfortu życia lokalnych społeczności. Jesteśmy zaufanym partnerem dla miasta, prowadzimy naszą działalność zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju oraz wspieramy i umożliwiamy naszym pracownikom realizację działań w ramach wolontariatu sprzyjających budowaniu ekologicznej przyszłości miasta w którym żyją – dodał Wojciech Noga, Prezes Veolii Południe, która wytwarza oraz dostarcza ciepło mieszkańcom Tarnowskich Gór za pomocą sieci ciepłowniczej.

 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).