Strajk w Fazosie – to już 43 lat temu!
21 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk w tarnogórskim Fazosie. Obok postulatów płacowych i socjalnych pracownicy fabryki przedstawili wówczas żądania o charakterze ogólnospołecznym i solidarnościowym z zakładami pracy protestującymi na Wybrzeżu. Dziś przedstawiciele „Solidarności”, uczestnicy tamtych zdarzeń oraz reprezentanci władz miasta z Burmistrzem Tarnowskich Gór Arkadiuszem Czechem i Franciszkiem Nowakiem, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, władze powiatu, wojewoda, parlamentarzyści, delegacje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, służb mundurowych i Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnili rocznicę strajku.

Wszyscy złożyli z tej okazji kwiaty pod Dzwonnicą Gwarkowską, gdzie umieszczone są upamiętniające wydarzenia z 1980 i 1981 roku tablice.
Wcześniej w kościele pw. św. Piotra i Pawła odbyła się z tej okazji tradycyjna msza święta. Po nabożeństwie odbył się też w kościele recital pieśni patriotycznych i solidarnościowych w wykonaniu Klaudiusza Jani (akompaniament) i Agnieszki Bielanik-Witomskiej. Jeszcze przed mszą burmistrz wraz z przedstawicielami starostwa i Solidarności złożyli kwiaty pod umieszczoną na Ratuszu tablicą pamiątkową.
Rozpoczęty 43 lat temu strajk w Fazosie był w lecie 1980 roku pierwszym protestem solidarnościowym na Górnym Śląsku, który dał impuls do protestu w jastrzębskich kopalniach i hucie Katowice. Wraz z protestami na Wybrzeżu doprowadziło to do podpisania tzw. porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
Więcej o strajku w Fazosie w 1980 roku: