Niedziela, 26 marca 2023r. | Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora
Pokaż menu

Święta Barbara – konsultacje do wpisu

14 listopada, 2022

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza na spotkanie i konsultacje nt. tarnogórskiego kultu świętej Barbary. Start o godz. 10.00 w Zabytkowej Kopalni Srebra.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej we współpracy z różnymi instytucjami i pasjonatami rozpoczyna starania o wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego unikatowych na skalę świata górniczych tradycje kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej.
Kluczowym etapem prowadzącym do stworzenia niezbędnego wniosku są konsultacje społeczne. Otwarte spotkanie odbędzie się 19 listopada 2022 r. w sali kinowej Zabytkowej Kopalni Srebra przy ul. Szczęść Boże 81 w Tarnowskich Górach.
W Mieście Gwarków wiele się zaczęło. Kult św. Barbary i jedno z pierwszych bractw patronki górników, turystyka industrialna dzięki tzw. Złotej Księdze, Bergfesty i oczywiście uruchomienie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej typu Newcomen i pierwszej na kontynencie europejskim typu Watt-Boulton, które były impulsem do zapoczątkowania wielu zwyczajów i tradycji kultywowanych po dziś dzień. Górnikom nadal patronuje św. Barbara, a 4 grudnia świętowana jest barbórka (i to nie tylko na Górnym Śląsku, bo w Stanach Zjednoczonych jest to National Miners’ Day, w Australii National Mining Day, a w Indiach National Coal Miners’ Day). W starania dot. wpisu na listę może teraz włączyć się każdy poprzez udział w konsultacjach.
———————————
Harmonogram sobotniego spotkania:
10.00 – 10.30 – Wprowadzenie – czyli czym jest niematerialne dziedzictwo kulturowe, oraz Krajowy inwentarz ,,żywego’’ dziedzictwa ?
Agata Mucha – Koordynator ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, Pracownia Terenowa NID w Katowicach
10.30 – 11.00 – omówienie charakteru i historii Kultu św. Barbary oraz uroczystości Barbórkowych
przedstawiciel SMZT
11.00 – 11.30 – dyskusja, pytania, wybór przedstawiciela depozytariuszy.
11.30 – 12.30 – debata oraz wypracowanie roboczej struktury wniosku.

Pliki do pobrania
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).