Sobota, 7 września 2024r. | Imieniny: Domoslawy, Melchiora, Reginy
Pokaż menu

Święto Metropolii czyli nieznane oblicze Parku

03 lipca, 2023

W ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii „Kierunek GZM” kilkaset tarnogórzan zwiedziło Park Miejski pod hasłem „UNESCO. Na pingach i warpiach”. Na alejkach można było spotkać dawnych burmistrzów miasta, poetów, kronikarzy i… utopca.

Gdzie w jednym miejscu można spotkać poetę i kronikarza Jana Nowaka, burmistrza sprzed wieku Richarda Ottego, górników i utopka? Tylko w Parku Miejskim w Tarnowskich Górach! Wszyscy przechadzali się (Otte pił herbatę) po założonym w 1903 roku, jednym z najstarszych na kontynencie udanych przykładów rewitalizacji terenów poprzemysłowych na tereny rekreacyjne, parku.

W ramach Święta Metropolii wspólnie ze Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Lufcik na korbkę przygotowaliśmy tam „NA PINGACH I WARPIACH – FABULARYZOWANE ZWIEDZANIE PARKU MIEJSKIEGO W TARNOWSKICH GÓRACH. Dzięki Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Parku Miejskim można było dowiedzieć się co i gdzie stało na początku parku, gdzie znajdowały się szyby, gdzie biegną sztolnie i jak zmieniał się niegdysiejszy poprzemysłowy krajobraz.

Kogo można było spotkać na trasie? Na szklaneczkę wina zapraszał szalony Heinrich Sedlaczek. Opowiadał o małpiarni, którą miał na obrzeżach dzisiejszego parku, w czasach kiedy były tam jeszcze nieużytki.

Przy głazie narzutowym z wierszem Jana Nowaka czekał wspomniany kronikarz, burmistrza Richarda Otte’go można było napotkać w altanie o kształcie przypominającym nadszybie, widocznego na serwisie Carnalla,  szybu Spes.

Na trasie pojawiły się też przekomarzające się tenisistki, które zagrały w turnieju tenisowym z 1914 roku , przy chatce Baby Jagi  czekała z kolei czarownica narzekająca, że dziś ludzie dbają o higienę, a zamiast  kupować wodę z saturatora piją wodę sodową z butelki.

Dodatkowo na placu przed Muszlą Koncertową na gości czekały 4 stanowiska warsztatowe, aby każda grupa wycieczkowa mogła podsumować zwiedzanie terenu zajęciami warsztatowymi: malowanie obrazków akwarelą, pastelą, wykonywanie breloczków i magnesów z motywami zabytków UNESCO.
W sumie wycieczek zorganizowano aż 13!

Więcej zdjęć: tutaj,  i tutaj




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).