Niedziela, 8 grudnia 2024r. | Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Pokaż menu

Święto Pary w Tarnowskich Górach

25 września, 2023

Pary na zakończenie sezonu będzie u nas pod dostatkiem!  W sobotę 30 września w Zabytkowej Kopalni Srebra odbędzie się III edycja Święta Pary. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych pojawi się około 20 zabytkowych i nadal działających maszyn oraz urządzeń.

Będzie można się przewieźć naszymi miniaturowymi pociągami, zobaczyć, jak maszyny mielą ziarno lub kawę, łupią i rozcinają drewno, gaszą pożary, wożą pasażerów, przewożą towary, budują drogi. Mamy dla Was kilka nowości, a kropką nad „i” będzie tym razem wieczorny spektakl teatralny utrzymany w malowniczej stylistyce steampunk, który połączy styl retro z fantastyką naukową.

PROGRAM:

11:00 – 19:00 Pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych,

Sprzęt zostanie zaprezentowany w strefie Skansenu Maszyn Parowych. Będzie można go dotknąć, uruchomić, a nawet się nimi przejechać. Pokazy odbywają się w trybie ciągłym.

19.30 Teatr Akt – spektakl Poza Czasem

To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując, doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem pozwala spełnić swe marzenia, stać się na chwilę kimś innym. To moment, w którym możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. Istotą podróży jest droga, a nie dotarcie do celu.
Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, która łączy styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z energetyczną muzyką składają się na ekspresyjne widowisko.
Reżyseria – Agnieszka Musiałowicz i zespół
Scenografia – Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios
Muzyka – Dominik Strycharski / vocal performance oraz inni artyści

od godz. 9:00 zwiedzanie podziemi z listy UNESCO z przewodnikiem

Bilety najlepiej zakupić przez internet na naszej stronie: https://bilety.kopalniasrebra.pl/
W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego: tel. 32 285 49 96.

Parking przy kopalni będzie dostępny bezpłatnie.

Wydarzenie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach oraz Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Innowacje Godne UNESCO wspiera Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.


Święto Pary to wydarzenie, które promuje technikę parową i kulturę przemysłową na różne sposoby oraz różnymi środkami wyrazu.

Dlaczego akurat u nas?

235 lat temu rozpoczęła się rewolucja przemysłowa Górnego Śląska, a jej serce zabiło po raz pierwszy w Tarnowskich Górach. Dzięki sprowadzonej tu maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk Tarnawskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej.




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).