Środa, 24 lipca 2024r. | Imieniny: Kingi, Krystyny

Tak będzie wyglądała Noc Świętojańska w Tarnowskich Górach

13 czerwca, 2024

Noc Kupały w Bibliotece – zapraszamy na wieczór pełen tradycji i zabawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach.

20 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w obchodach Nocy Kupały! To starodawne, słowiańskie święto miłości, związane z letnim przesileniem słońca, które obchodzone było w najkrótszą noc w roku. Tego wyjątkowego wieczoru dziewczęta i młodzieńcy bawili się przy ogniskach, pleciono wianki z pachnących kwiatów i ziół, po czym puszczano je na rzece. Kulminacyjnym momentem święta było poszukiwanie mitycznego Kwiatu Paproci, który według legendy miał przynosić szczęście.

W Bibliotece chcemy choć trochę przybliżyć atmosferę tego dawnego święta, dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie w naszym ogrodzie od ul. Nowaka. Wstęp wolny!

W programie:

18.00 – Rozpoczęcie

• Stragany z rękodziełem – unikalne wyroby lokalnych artystów.
  • Stoisko z naparami ziołowymi – degustacja i sprzedaż zdrowotnych naparów.
  • Warsztaty z plecenia wianków – naucz się tworzyć piękne wianki z kwiatów i ziół.

19.00 – Warsztaty z wykonywania motanek

• Prowadzenie: Kwiotki – poznaj tajniki tworzenia tradycyjnych słowiańskich lalek ochronnych.

20.30 – Koncert duetu Kwiotki

• Zanurz się w muzyczną podróż pełną słowiańskich rytmów i melodii.

21.30 – Fireshow – pokaz ogniowy w wykonaniu grupy Elwry

• Zakończymy wieczór spektakularnym pokazem ogniowym, który na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, aby wspólnie spędzić czas i poczuć magię Nocy Kupały. Zapraszamy całe rodziny, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy. Spotkajmy się 20 czerwca o godz. 18.00 w ogrodzie Biblioteki przy ul. Nowaka. Do zobaczenia!

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.