Czwartek, 1 czerwca 2023r. | Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada
Pokaż menu

Tarnogórska Noc Muzeów 2023

16 maja, 2023

W tym roku Muzeum w Tarnowskich Górach na Noc Muzeów zaprasza w sobotę, 20 maja. Od godziny 16:00 na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, ale główny bohater będzie jeden – obraz Friedricha Augusta Bouterweka przedstawiający Leśne święto ku czci Pana.

Warto przypomnieć, że Bouterwek to XIX-wieczny malarz mający tarnogórskie korzenie. Urodził się on w 1806 roku w Strzybnicy (wówczas Friedrichshütte). Po kilkunastu latach spędzonych w Tarnowskich Górach Bouterwek kształcił się w Berlinie, a następnie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku. Leśne święto ku czci Pana to płótno zakupione przez tarnogórskie Muzeum na początku lutego w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu. Obraz ukazuje szesnaście półnagich kobiet, które tańczą wokół posągu greckiego boga Pana grającego na fletni.

Przed odsłonięciem obrazu tarnogórscy muzealnicy zapraszają na rodzinny spacer po mieście śladami Friedricha Augusta Bouterweka (zbiórka o godz. 16:00 przy studni na Rynku). O godz. 18:00 przed Ratuszem nastąpi oficjalne otwarcie Nocy Muzeów i wystawy plenerowej oraz pokaz taneczny, po którym w Muzeum zostanie uroczyście zaprezentowane wspomniane dzieło sztuki. Na godz. 20:00 zaplanowano wykład prof. Irmy Koziny inspirowany obrazem, a po nim, o godz. 22:00 koncert zespołu Classic Attack nawiązujący do obrazu oraz jubileuszu 65-lecia działalności Muzeum w Tarnowskich Górach.

Cały wieczór, aż do północy, będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy tarnogórskiego Muzeum: „Salę renesansową” (z ograniczeniem na czas wydarzeń), „Z dziejów Tarnowskich Gór”, „Wiwat Jan III Sobieski” oraz czasowe ekspozycje: „Co nowego w Muzeum?” i „Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana – wystawa jednego dzieła” (od godz. 18:30, z ograniczeniem na czas wydarzeń). O najciekawszych eksponatach i ciekawostkach związanych z warsztatem muzealnika będą opowiadać pracownicy Instytucji. Podczas Nocy Muzeów będzie też można zwiedzać ewangelicki Kościół Zbawiciela (w godzinach od 16:00 do 20:00), w którym o godz. 17:00 odbędzie się wykład ks. Sebastiana Mendroka.

Wydarzenie przygotowywane jest w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Tarnowskich Górach, Parafią Ewangelicko-Augsburską w Tarnowskich Górach, Parafią Rzymskokatolicką św. św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, Restauracją – Winiarnią „Sedlaczek”, Art. Studio Oho, Studio Tańca MK, CHU Hala, BITPRO. Patronami medialnymi wydarzenia są: „Gwarek”, „Montes Tarnovicensis” i Radio Piekary.

Szczegółowy program Nocy Muzeów na plakacie i na stronie wydarzenia. Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie.

 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).