Tarnowskie Góry w czołówce miast najlepiej gospodarujących finansami!
Na 26 miejscu wśród 235 gmin miejskich znalazło się nasze miasto w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2019 rok. Ekonomiści wzięli pod lupę finanse lokalnych samorządów i zbadali, jak lokalne władze gospodarują pieniędzmi.

– Cieszy coraz lepsza pozycja Tarnowskich Gór w powyższym opracowaniu. Przypomnę, w minionym roku znaleźliśmy się na pozycji 32. W obydwu przypadkach to bardzo wysokie miejsce świadczące o stabilności finansów naszej gminy – podkreśla burmistrz Arkadiusz Czech. Warto też podkreślić miarodajność badań – powyższy ranking to jedyna naukowa analiza obejmująca wszystkie samorządy. To zestawienie pełne, obiektywne i apolityczne – dodaje.
Na 13 miejscu listy znajdujemy Radzionków (w poprzednim roku na miejscu 146), a na pozycji 80 – Kalety (w roku 2018 na miejscu 81). Wysokie miejsce zajmuje także Lubliniec (50 pozycja, w roku poprzednim 56).
Wśród okolicznych miast na prawach powiatu na 29 miejscu znalazły się Piekary Śląskie (w 2018 roku miejsce 41), a na 50 pozycji Bytom (45 miejsce w roku poprzednim). W tej kategorii ujęto 66 miast.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to jedyne opracowanie, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Pracując nad nim, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod lupę wzięli finanse 2 790 polskich gmin, miast i powiatów.
Liczba wskaźników, którymi ekonomiści oceniają sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego jest bardzo duża. W tym przypadku zespół badawczy wybrał siedem wskaźników – najważniejszych i najczęściej omawianych w literaturze fachowej.
Są to:
- Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
- Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
- Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
- Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
- Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
- Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
- Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących
Wskaźniki te zostały wyliczone dla każdej jednostki samorządu terytorialnego objętej badaniem.