Sobota, 23 września 2023r. | Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa
Pokaż menu

TCK zaprasza: Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian VI

09 czerwca, 2023

Chcesz poczuć się jak w średniowiecznej osadzie, poznać pracę rzemieślników, skosztować średniowiecznej kuchni, zatańczyć do folkowej muzyki? Zapraszamy w sobotę 10 czerwca od godz. 13 przed Tarnogórskie Centrum Kultury.

To wydarzenie dla całych rodzin, pasjonatów historii oraz uczniów na każdym poziomie nauczania. Teren przy Tarnogórskim Centrum Kultury stanie się wczesnośredniowieczną osadą, w obrębie której każdy uczestnik może stać się mieszkańcem, biorąc udział w licznych warsztatach, słuchając opowieści czy tańcząc przy dźwiękach folkowej muzyki. Uczestnicy przeniosą się w czasie i poczują klimat życia codziennego naszych przodków.

Ujrzymy Tarnowskie Góry w czasie wczesnośredniowiecznym i poznamy zwyczaje, ubiór, rzemiosło oraz legendarnych wojów śląskich plemion Ślężan, Golęszyc czy Opolan. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć wczesnośredniowiecznych rzemieślników podczas ich codziennej pracy oraz odwiedzą obóz legendarnych wojów, przygotowujących się do kolejnej bitwy. Impreza oprócz walorów edukacyjno – poznawczych jest również okazją do wspólnej zabawy podczas zawodów łuczniczych, gier i zabaw plebejskich, aż po koncert zespołu folkowego, który zaprosi uczestników do wspólnej zabawy.

Na całym terenie będą rozmieszczone drewniane tabliczki z ciekawostkami na temat Słowian zamieszkujących tereny naszego kraju.

Program imprezy:

I Plenerowa pracownia etniczna

To seria warsztatów artystycznych inspirowanych dawnymi rodzimymi tradycjami. Spotkanie odbędzie się w klimatycznej jurcie, wśród pięknych dźwięków i zapachów. Wszystko to, aby przenieść nas w odległe czasy, kiedy natura była początkiem każdego rzemieślniczego dzieła.

W ramach tych słowiańskich wspomnień powstaną proste realizacje, a każda rzecz będzie wywodziła się z ludowego rękodzieła. W cyklu zrealizowane zostaną:

Folkowa kieszonka

  • 13:00-15:00

Warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem, czyli dekoracje wykonane haftem krzyżykowym z wykorzystaniem dawnych wzorów słowiańskich – czerwoną nicią. Haft wykonamy na specjalnym płótnie, któremu w końcowej fazie nadamy kształt kieszonki, a którą będzie można naszyć na odzież.

Wypleciona podkładka

  • 16:00-18:00

Prosty element dekoracyjny w postaci kwadratowej, wyplatanej makatki ze ścinków tkanin. Na zajęciach poznamy podstawy technik tkackich, a gotowa praca może nam posłużyć jako abstrakcyjny obrazek na ścianę lub unikatowa podkładka na stół.

Bilety: 10 zł
Materiały zapewnia organizator.
Prowadzenie: Marta Burian

Na każdym warsztacie obowiązuje ograniczona ilość uczestników (10 osób).
Dzieci poniżej 10 lat mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie z opiekunem (w tym wypadku obowiązuje 1 bilet dla 2 osób).

II Słowiańska wioska

(Stowarzyszenie rekonstrukcji Leo Corde zapewni stałe pokazy rzemieślnicze, kilkukrotne inscenizacje pojedynków, bieżące wykłady na temat wczesnego średniowiecza, gry i zabawy integracyjne z uczestnictwem publiczności.)

  • 13:00-19:00

– Warsztaty rzemieślnicze: kowal, garncarz i szycie motanek (słowiańskich laleczek) Zawody, nieco już ginące ale niezwykle ciekawe. Wykonane garnuszki, kubeczki, miseczki, wazoniki czy wykute podkowy będą mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę z turnieju;

– Obozowisko słowiańskie – namioty i wystawa sprzętu do przymierzania, średniowieczna gra KUBB;

– Prezentacja umiejętności, uzbrojenia Słowian oraz opowieści o życiu codziennym – interaktywny pokaz z publicznością;

– Konkurs walk na miecze sportowe dla dzieci i młodzieży;

– Konkursy dla publiczności w rzucie: toporem, włócznią i kolczugą (w międzyczasie dzieci mogą strzelać z repliki kuszy wałowej);

– Turniej wojów.

III Wykład / pokaz „Tajemnice dawnej słowiańskiej kuchni” (w wyk. Savitarium)

  • 19:00

Savitarium to przestrzeń, gdzie to, co dawne łączy się ze współczesnością. To dwoje pasjonatów, którzy zgłębiają tajniki dawnych kultur, fascynują się wymarłymi językami i korzeniami Słowian. Orlina Martinov i Nadar Vlkan prowadzą wspólnie także tematyczną audycję radiową RUNO, gdzie promują różne aspekty kultur dawnych oraz muzykę, która sięga do folku i etnicznych klimatów.

Tym razem opowiedzą o „Tajemnicach dawnej słowiańskiej kuchni”, czyli o ziołach, przyprawach, strawach i napitkach, a także o płynącej z nich głębokiej mądrości ludowej naszych przodków.

IV Koncert zespołu Korzenie

  • 20:00

Korzenie to taneczny folk z rockowym pazurem.

Muzyka zespołu to żywiołowa mieszanka sekcji bębnów, orientalnych melodii wygrywanych na tureckiej lutni, basowego groove’u i słowiańsko-rockowego ducha wybrzmiewającego w partiach wokalnych.

W skład zespołu wchodzą:

Ewelina Antonowicz – charyzmatyczna wokalistka grająca również na potężnym bębnie i rozmaitych przeszkadzajkach; „dziecko natury”, które swoją proekologiczną działalność nie ogranicza jedynie do śpiewania piosenek – działaczka na rzecz zbliżenia człowieka do przyrody i do drugiego człowieka, organizatorka wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, akcji charytatywnych oraz prośrodowiskowych;

Tomasz Kafel – grający na baglamie – tureckiej odmianie lutni, zafascynowany muzyką Wschodu, choć swoje inspiracje czerpiący także z gatunków muzycznych, na których dorastał – jak psychodela lat 60-tych i złota era grunge’u;

Mariusz Piecuch – bębniarz, grający na samodzielnie stworzonych bębnach robionych na wzór afrykański – domorosły rzeźbiarz, który zajmuje się także produkcją nietypowych mebli, w swoich inspiracjach muzycznych wyróżnia twórczość zespołu Dead Can Dance;

Stefan Żeton – basista, który ma za sobą bardzo bogatą muzyczną przeszłość i działał w różnorodnych mniej lub bardziej komercyjnych zespołach prezentujących różne gatunki muzyczne – w zespole Korzenie pokazuje, że i do folku można dodać sprężystego groov’u i podnieść do kwadratu taneczną wibrację.

V Pokaz ognia w wykonaniu grupy Leo Corde

Plenerowy projekt ogniowo pirotechniczny zrealizowany w klimacie obrzędów i legend wczesnośredniowiecznych. Artyści używając pełnej gamy atrybutów żonglerki ogniowej oraz elementów pirotechniki scenicznej ukazują niezwykły, tajemniczy świat wierzeń średniowiecznych. Całość opatrzona piękną muzyką i wyjątkową choreografią sprawia, iż spektakl ogląda się z zapartym tchem, a po obejrzeniu na długo zapada w pamięć.

Kilka słów o Stowarzyszeniu Leo Corde

Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” to grupa przyjaciół, którzy choć mają różny staż, doświadczenie i umiejętności postanowili zebrać się pod jednym sztandarem by cieszyć się tym co jest w rekonstrukcji historycznej najlepsze. Jako pasjonaci historii zajmują się odtwarzaniem życia i kultury materialnej średniowiecza. Biorą aktywny udział w licznych turniejach, często będąc organizatorami lub współorganizatorami tych wydarzeń.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, prócz pracowni artystycznej i punktów gastronomicznych, bezpłatny.
Miejsce: tren przy TCK (Jana III Sobieskiego 7)
Wiek uczestników: bez ograniczeń

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).