Środa, 30 kwietnia 2025r. | Imieniny: Mariana, Donaty, Tamary
Pokaż menu

TG Mural: do dzieła!

16 marca, 2025

Konkurs na #TGMUral z okazji 500-lecia Tarnowskich Gór wkracza w fazę realizacji ! Prace zaczynają się w poniedziałek 17 marca!

Rusztowanie potrzebne do wykonania mierzącego 120 metrów malowidła zaczną powstawać wcześnie rano, dlatego prosimy nie parkować na zaznaczonym na czerwono pasie miejsc postojowych.
W piątek oplakatowaliśmy to miejsce, dziś zostało dodatkowo wydzielone taśmami, dlatego na miejscach parkingowych po południu stało jedynie kilka samochodów – dziękujemy!
Jeśli pogoda pozwoli prace mają potrwać być może tylko tydzień, dlatego ograniczenie parkowania nie będzie długotrwałe.
A po zakończeniu prac? Będziemy mieli chyba największy mural w regionie!
—————————-
Co prezentuje wybrane przez komisję konkursową w kwietniu 2024 roku dzieło Karoliny Fabii?

Pierwszy segment muralu jest inspirowany najstarszą historią miasta, jego genezą związaną z kruszcami wydobywanymi z ziemi, gorami i legendą o chłopie Rybce.

Drugi segment opowiada o dalszych losach miasta; nadaniu praw miejskich, herbu oraz Ordunku Gornego – przywileju nadanego przez Jana II Dobrego oraz margrabiego Jerzego Fryderyka von Ansbacha jak i nadania przez ostatniego herbu miasta.

Trzeci segment skupia się na XVIII i XIX wieku – rozwoju miasta Tarnowskie Góry; powstaniu rządowej kopalni i huty Fryderyk, sprowadzeniu maszyny parowej, założeniu nowych fabryk oraz wodociągów miejskich. W prawej części widać również Bramę Gwarków.

Czwarty i ostatni segment muralu rozpoczyna dzwonnica gwarkowska oraz tunele kopalni. Dalej węzeł kolejowy, dworzec oraz inne charakterystyczne kamienice związane z historią miasta Tarnowskie Góry. W tej części pojawia się również nacisk na ekologiczne aspekty miasta jak innowacyjne odprowadzanie i gospodarowanie wodami podziemnymi, ścieżki rowerowe. Mural kończy się upamiętnieniem UNESCO, zabytkową kopalnią srebra oraz logo miasta.

Konkurs na mural rozstrzygnięty!




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).