Sobota, 2 marca 2024r. | Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla
Pokaż menu

Trasy rowerowe: działka pod centrum przesiadkowe kupiona!

15 czerwca, 2020

Kolejny etap budowy infrastruktury rowerowej za nami! Dziś burmistrz Arkadiusz Czech podpisał wstępną umowę kupna terenu przy dworcu PKP, na którym powstanie centrum przesiadkowe.

Za nieco ponad 2 mln zł miasto stanie się użytkownikiem wieczystym mierzącej około 66 arów działki pomiędzy dworcem PKP, a wiaduktem przy ul. Nakielskiej. To w tej okolicy – w sumie na powierzchni 2,4 ha – powstanie centrum przesiadkowe typu „park&ride” na około 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych czy stanowiska „kiss&ride” z postojem do 1 minuty. W ramach inwestycji powstanie tam także zatoka autobusowa, jezdnie manewrowe, 6 miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania. Oprócz tego pojawi się setka zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych. Centrum będzie częścią budowy infrastruktury rowerowej przewidującej budowę w mieście blisko 30 km tras rowerowych.

– Przetargi na projektowanie tras i całej infrastruktury już się kończą – teraz wypada już tylko czekać na gotowe projekty budowlane i rozpoczęcie prac – cieszy się burmistrz Arkadiusz Czech, który dziś  z przedstawicielami spółki PKP Nieruchomości podpisał umowę wstępną na kupno wspomnianego terenu. Za miesiąc zakup stanie się faktem. W między czasie podpisanych zostanie sześć umów na wszystkie etapy wartej w sumie blisko 60 mln zł inwestycji.

Przypomnijmy: 48 mln zł unijnego dofinansowania na zadanie pt. „Rozbudowa centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry” miasto otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego. Resztę do ponad 57 mln zł dołoży gmina.


Budowa 28,2 km infrastruktury rowerowej obejmie: budowę dróg dla rowerów o długości ok. 11,5 km, dróg dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasów dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinków istniejących jezdni ok. łącznej długości ok. 9,0 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch) oraz budowę tunelu pieszo-rowerowego o łącznej długości ok. 146 m.

Projekt obejmie swoim zasięgiem następujące ulice: Częstochowską, Opatowicką, Sielankę, Janasa, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Litewską, Pyskowicką, wzdłuż torowiska kolejki wąskotorowej na odcinku od ulicy Parkowej do ulicy Cegielnianej, Nakielską, Częstochowską wraz z łącznikiem rowerowym łączącym ulicę Mościckiego z Łączną, Sienkiewicza, 9-Maja, Piłsudskiego, Bytomską, Legionów, Gliwicką, Bałtycką, rejon obwodnicy DK11 na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul. Bałtycką, rejon skrzyżowania ul. B. Śmiałego z ul. Młodości, Opolską. Centrum przesiadkowe zostanie skomunikowane z ulicą Oświęcimską.

Wykonawcy wszystkich etapów inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj” mają rok na projektowanie, wszystkie prace potrwają do czerwca 2023 roku.

Więcej o inwestycji: tu, tu i tu.

 

Tytuł projektu: „Rozbudowa centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry”

Nazwa Beneficjenta: Gmina Tarnowskie Góry

Wartość całkowita projektu: 57 235 524,84 zł

Dofinansowanie Unii Europejskiej: 48 650 196,09 zł

Okres realizacji projektu: 20.12.2018 r. – 30.06.2023 r.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Koncepcja projektu centrum

Galeria

Lokalizacja centrum przesiadkowego
Koncepcja przebiegu tras rowerowychGmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).