Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Ul. Staffa: przebudowa torowiska i zamknięcie drogi

21 czerwca, 2023

Z powodu wymiany torowiska i przejazdu od poniedziałku 26 czerwca do piątku 30 czerwca ulica Staffa będzie zamknięta na wysokości przejazdu kolejowego. Prace odbywać będą w ramach budowy ścieżki pieszo-rowerowej od Zabytkowej Kopalni Srebra do ulicy Parkowej.

Prace zaplanowano na dni robocze, aby w najmniejszym stopniu kolidować z przejazdami Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej, która kursuje w weekendy. Ich początek zorganizowano także tuż po zakończeniu roku szkolnego, aby możliwie w najmniejszym stopniu kolidowało to z dojazdem do Zabytkowej Kopalni Srebra.

Termin prace uzgodnione zarówno z Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskie, które prowadzi kopalnię,  jak i Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, która zajmuje się kolejką wąskotorową.

Z powodu zamknięcia dla ruchu ulicy Staffa Zarząd Transportu Metropolitarnego wprowadza w dniach 26-30 czerwca zmiany funkcjonowaniu komunikacji miejskiej odnośnie:

 • linii autobusowej 142 w kierunku Strzybnicy:
  (…) – Osada Jana 01 –Tarnowskie Góry Kolonia Staszica 02 – Tarnowskie Góry Castorama 02 – (…)
 • linii autobusowych 289 i 735 w kierunku Rept Śląskich:
  (…) – Osada Jana 01 –Tarnowskie Góry Kolonia Staszica 01 – Tarnowskie Góry Torowa 01 – (…)
 • linii autobusowej 142 w kierunku przystanku Tarnowskie Góry Dworzec:
  (…) – Tarnowskie Góry Castorama 01 – Tarnowskie Góry Kolonia Staszica 01 – Osada Jana 02 – (…)
 • linii autobusowych 289 i 735 w kierunku przystanku Tarnowskie Góry Dworzec:
  (…) – Tarnowskie Góry Torowa 02 – Tarnowskie Góry Kolonia Staszica 02 – Osada Jana 02 – (…)

N wymienionych liniach z obsługi wyłączone zostaną przystanki autobusowe:

 • Bobrowniki Śląskie 01 i 02,
 • Bobrowniki Śląskie Poczta 01 i 02,
 • Tarnowskie Góry Kopalnia Zabytkowa 01 i 02,
 • Tarnowskie Góry Kolonia Staszica 03 i 04.

Do obsługi włączone zostają na ten okres przystanki autobusowe Tarnowskie Góry Kolonia Staszica 01 i 02

Z powodu zamknięcia prosi się o dojazd do Zabytkowej Kopalni od strony ulicy Gliwickiej.

Serdecznie przepraszamy za utrudnienia.


W ramach prac na. Ul Staffa przewidziano przede wszystkim budowę chodnika oraz ciągu pieszo-rowerowego wokół rosnących przy ulicy drzew. W tym miejscu ścieżka pieszo-rowerowa będzie miała szerokość 4 metrów. Dzięki „mijance” czyli odsunięciu od drogi, nie była konieczna wycinka rosnących od torów do pierwszych domów od strony zachodniej drzew.
W ramach prac zabudowany zostanie przejazd przez tory, wymienione będą także szyny na przejeździe kolejowym na długości 30 m oraz podkłady kolejowe.
Budowa chodnika i drogi rowerowej w tym miejscu pozwoli na bezpieczny ruch pieszych i rowerzystów poza jezdnią. Dodatkowo poprawi komunikację w całym rejonie. W tym roku wykonany zostanie odcinek od torów do kopalni. Chodnik w kierunku skrzyżowania z ul. Parkową zostanie najpewniej zrobiony w roku przyszłym.
Całość zadania ma kosztować 2,5 mln zł. Zadanie jest dofinansowane ze środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 630 144 zł.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).