Piątek, 22 września 2023r. | Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Pokaż menu

Umowa na dofinansowanie projektu OZE podpisana!

29 października, 2020

Ogniwa fotowoltaiczne, solary, kotły na biomasę, powietrzne pompy ciepła – w sumie 1045 instalacji OZE pojawi się w przyszłym roku w tarnogórskich domach. Dziś Burmistrz Arkadiusz Czech podpisał w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie unijnego projektu pt. „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego”.

Projekt realizowany przy wsparciu funduszy UE obejmuje gminy: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Tworóg

Całkowita wartość projektu to blisko 70 mln zł. Dla Gminy Tarnowskie Góry to kwota 21 661 935,36 zł, gdzie dofinansowanie wynosi 16 323 937,20 zł (dofinansowanie UE: 13 765 568,80 zł, krajowe środki budżetu państwa: 2 558 368,40 zł). 

– To kolejne ekologiczne przedsięwzięcie naszej gminy – mówi burmistrz Arkadiusz Czech. – Od 2006 roku realizujemy Program Ograniczenia Niskiej Emisji i przekazujemy dotacje na wymianę pieców i termomodernizację prywatnych domów. Niemal wszystkie źródła ciepła w publicznych budynkach są już ekologiczne – dobiega końca termomodernizacja 14 tarnogórskich szkół, systematycznie termomodernizujemy także budynki komunalne i podłączamy je do CO. Wkrótce zacznie się też budowa centrum przesiadkowego wraz z systemem dróg, którego celem jest ograniczenie niskiej emisji poprzez zmianę nawyków mieszkańców i położenie nacisku na transport zborowy i rowerowy. Wspiera nas firma Veolia Południe, która w ostatnich latach zainwestowała 80 mln zł w likwidację kilkudziesięciu kotłowni, setek mniejszych oraz budowę dużej sieci CO w Bobrownikach Śląskich i Sowicach – dodaje. 

W ramach projektu OZE łącznie zawarto 1 045 umów z mieszkańcami zainteresowanymi instalacjami OZE. Teraz pozostało zawarcie umów z wykonawcami – stanie się to na początku pierwszego kwartału 2021 roku. 

– Prace projektowe oraz montażowe rozpoczną się wiosną 2021 roku i potrwają do końca pierwszego kwartału 2022 roku– mówi Jarosław Wasążnik, kierownik Biura Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych.

O kolejności instalacji będą decydowali wykonawcy.

– Przypominamy, że po wyłonieniu wykonawców, a tym samym określeniu dokładnych cen poszczególnych instalacji OZE, Urząd Miejski wzywał będzie mieszkańców do podpisania aneksów do umów – mówi kierownik Wasążnik. – Ponadto istotnym jest, aby mieszkańcy oczekujący na montaż instalacji jako uczestnikami projektu nie montowali na terenie swoich nieruchomości instalacji OZE na własną rękę. Zgodnie z zapisami Regulaminu naboru deklaracji udziału w projekcie „nie przewiduje się wymiany obecnie eksploatowanych źródeł OZE na nowe, a także ich rozbudowy” – dodaje. 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).