Wtorek, 6 czerwca 2023r. | Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumila
Pokaż menu

Uwaga! Masz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków?

18 maja, 2023

Przypominamy o wynikających z tego obowiązkach.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje Urząd Miejski w Tarnowskich Górach do kontrolowania, czy zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków znajdujące się na terenie naszego miasta, opróżniane są zgodnie z prawem.

Co mówi prawo na temat opróżniania szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków?

Właściciele nieruchomości, korzystając z usług uprawnionych firm, powinni pozbywać się ciekłych nieczystości

  • systematycznie i proporcjonalnie do zużytej wody,
  • nie dopuszczając do przepełnienia sięzbiorników,
  • gwarantujączachowanie czystości i porządku na terenie nieruchomości.

W przypadku zbiorników bezodpływowych oznacza to: nie rzadziej niż raz na cztery miesiące. W przypadku przydomowych oczyszczalni: nie rzadziej niż co 18 miesięcy.

Jakie dokumenty należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego?

Osoby, które nie przekazały jeszcze do naszego UM dokumentów potwierdzających zawarcie umowy oraz dowodów opłat dotyczących Państwa nieruchomości w Tarnowskich Górach, prosimy o przekazanie:

Dokumentację można przekazać:

  • osobiście
  • w przypadku bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe – w Referacie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi UM, ul. Sienkiewicza 2 (parter, pok. nr 29),
  • w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków – w Wydziale Ochrony Środowiska UM, ul. Sienkiewicza 2 (II piętro, pok. nr 63).

Uwaga! Taka forma dostarczenia dokumentów umożliwi nam załatwienie wszystkich formalności podczas jednej wizyty

Zgodnie z wymogami – pracownicy Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach oraz Straż Miejska przeprowadzą kontrole nieruchomości, dla których nie zostały dostarczone do Urzędu lub przekazane urzędnikom wymienione wyżej dokumenty.

Gdzie zadzwonić w razie pytań?

Jeśli macie Państwo pytania, wątpliwości, prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30

  • w przypadku bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe: z panem Adamem Piontkiem, inspektorem Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, tel. 32-39-33-681,
  • w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków: z panią Dorotą Keler z Wydziału Ochrony Środowiska, tel. 32 39 33 695.

Podstawa prawna:

art. 9u ust. 1, art. 3 ust. 3 pkt 1 oraz art. 6 ust. 5a pkt 1 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U z 2022, poz. 2519 ze zm.),

Art. 6 ust. 1 pkt 1, ust. 5a pkt 1 i 3,  art. 9u ust. 1 oraz 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U z 2022 r. poz. 2519 ze zm.),

13 ust. 3 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Tarnowskie Góry, przyjętego Uchwałą Nr LXII/630/2023 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 29 marca 2023 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Tarnowskie Góry.




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).