Piątek, 24 marca 2023r. | Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny
Pokaż menu

W głąb województwa śląskiego i Tarnowskich Gór!

28 listopada, 2020

Podziemne obiekty są nierozerwalnie związane z istnieniem gatunku ludzkiego. Zwiedzanie i ciągłe odkrywanie podziemnych obiektów jest ciekawą lekcją historii. Szczególnie w województwie śląskim. Z jednej strony obiekt turystyczny Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, z drugiej tajemnicze podziemia w Świerklańcu, a do tego jeszcze nieznany bunkier dający schronienie w przypadku ataku nuklearnego w Tarnowskich Górach. Łączy je właśnie Śląsk.

O podziemiach opowiedzieli: Marek Panuś, Halina Girycka, Janusz Frystacki i Teodor Segiet. Autorki dziękują za udostępnienie podziemi i możliwość realizacji zdjęć: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Urzędowi Gminy Świerklaniec, Parafi Chrystusa Króla w Świerklańcu i Salezjańskiemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Tarnowskich Górach.

Za pomoc pod ziemią podziękowania kierują również do: Krzysztofa Stręciocha i Benedykta Guzego. Zdjęcia z drona wykonał Konrad Wojciech Samorodny.

– Nie pytajcie, jak to zrealizowałyśmy w miesiąc i to w czasach pandemii. Jednak bez tych wszystkich osób na pewno nie byłoby to możliwe – mówią dziennikarki na co dzień związane z lokalną telewizją TG Stacja – Barbara Zwalińska i Weronika Herzog.
Film powstał w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

Zobaczcie!

Film




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).