Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Wszystkie tereny w strefie inwestycyjnej sprzedane!

01 grudnia, 2020

Cztery działki przygotowane przez gminę w tarnogórskiej strefie inwestycyjnej przy ul. Polnej znalazły już nabywców. Wczoraj zakończono podpisywanie umów notarialnych sprzedaży nieruchomości. Wszystkie nieruchomości znalazły nabywców w ramach pierwszego przetargu. Na powyższym terenie powstaną hale magazynowe i powierzchnie biurowe.

Trzy działki trafiły w ręce firm tarnogórskich. Jedna została kupiona przez spółkę z kapitałem niemieckim, zajmującą się magazynowaniem i usługami wspomagającymi transport. Wszystkie firmy utworzą w naszej strefie powierzchnie magazynowo – biurowe – informuje Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych. 

– Cieszy nas, że dzięki środkom Unii Europejskiej udało się skutecznie poszerzyć bazę dla działalności gospodarczej w mieście oraz to, że tereny przeznaczone zostaną pod działalność nieemisyjną, co od początku było naszym celem – dodaje.   

Zgodnie z zawartymi umowami przedsiębiorstwa, które kupiły nieruchomości muszą w okresie do 2 lat rozpocząć budowę swoich firm na terenie strefy i ukończyć ją maksymalnie do 5 lat. 

– Ulokowanie firm w strefie oznacza dla nas większe dochody do budżetu, które z pewnością spożytkujemy na nowe inwestycje, ale także nowe miejsca pracy – podkreśla Piotr Skrabaczewski. 

Strefa inwestycyjna przy ul. Polnej liczy 6,5 hektara. Na uzbrojonym przez gminę terenie wydzielono cztery działki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wybudowana została także droga wewnętrzna, która wraz z chodnikami i oświetleniem otworzy dojazd do Lasowic z centrum miasta. Droga służyć będzie też oczywiście przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się ulokować w strefie swoje firmy. 

Na realizację zadania gmina pozyskała środki UE. Według umowy z Urzędem Marszałkowskim całkowita wartość projektu wyniosła 14,3 mln zł, a dofinansowanie unijne – 9,5 mln zł. Projekt obejmował budowę drogi wewnętrznej, wycinkę drzew i krzewów, budowę sieci i instalacji: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, sieci ciepłowniczej oraz sieci elektroenergetycznej, roboty rozbiórkowe oraz budowę ogrodzenia. 

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – oś priorytetowa: 3. Konkurencyjność MŚP, działanie: 1. Poprawa warunków do rozwoju MŚP, poddziałanie: 1. Tworzenie terenów inwestycyjnych na obszarach typu brownfield – ZIT.

Firmy, które rozpoczną działalność w tarnogórskiej strefie to:

APS Marcin Walasek z siedzibą w Tarnowskich Górach
GSF Polska sp z o.o. z siedzibą w Tarnowskich Górach
euroelectronisc.eu sp z o.o. – sp. komandytowa z siedzibą w Tarnowskich Górach  
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).