Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Wybory 2023: gdzie wieszać reklamy wyborcze?

04 września, 2023

By w czasie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu nasze miasto nadal było zadbane, przypominamy zasady wieszania plakatów i haseł wyborczych. Uwaga: na wieszanie niektórych potrzebne będą zgoda konserwatora zabytków, pozwolenie na budowę.

Zasady umieszczania reklam wyborczych

  1. Plakaty i hasła można wieszać:
  • bez opłat reklamowych,
  • na istniejących nośnikach reklamowych umieszczonych zgodnie z zasadami opisanymi w uchwale krajobrazowej i po uzyskaniu zgody właścicieli tych nośników,
  • na ścianach budynków, przystankach, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
  1. Nośniki reklamowe, na których zawisną plakaty i hasła wyborcze, można ustawiać (wolnostojące) lub montować na budynkach, obiektach
  • po uzyskaniu zgody Powiatowego lub Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – jeśli budynek lub obszar objęte są ochroną,
  • po zgłoszeniu lub uzyskaniu pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach – jeśli nakazuje to prawo budowlane.

Usuwanie reklam wyborczych

Pełnomocnicy wyborczy powinni usunąć plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia z reklamami wyborczymi do 30 dni po wyborach. Jeśli tak się nie stanie, Urząd Miejski może sam je usunąć, a koszty poniesie dany komitet wyborczy.

Jeśli reklamy wyborcze zostaną tak umieszczone, że zagrożą życiu lub zdrowiu ludzi, będą niebezpieczne dla kierujących lub dla mienia, policja i straż miejska usuną je na koszt komitetów wyborczych.

Jeśli reklama zostanie umieszczona niezgodnie z prawem budowlany, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może wszcząć w tej sprawie postępowanie.

Podstawa prawna

Sytuowanie reklam w trakcie kampanii wyborczych winno być zgodne z wymogami

  • 5 ust. 4 uchwały nr XXIII/249/2020 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z 25 czerwca 2020 r. (Dz. Urz. Woj. Śląsk. z 2020 r. poz. 5125) w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, zwanej uchwałą krajobrazową,

Uchwała krajobrazowa: https://bip.tarnowskiegory.pl/a,89570,uchwala-nr-xxiii2492020-rady-miejskiej-w-tarnowskich-gorach-z-dnia-24-czerwca-2020-r-w-sprawie-ustal.html

Art. 110 ustawy z 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 z późn. zm.).




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).