Niedziela, 28 maja 2023r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

XIII Koncerty Organowe w Konwikcie

02 maja, 2023

Od maja do sierpnia już po raz trzynasty w Konwikcie czekają nas wielkie emocje organowe. Pierwszy koncert już 7 maja!

Program koncertów:

7.05, niedziela, godz. 19:00 Michał Markuszewski

Więcej

 

4.06, niedziela, godz. 19:00, Andrzej Chorosiński

Więcej

 

2.07, niedziela, godz. 19:00, Marek Stefański
6.08. niedziela, godz. 19:00, Michał Botor
———————————————-
Pierwszy koncert 7 maja da Michał Markuszewski
Program koncertu:  
Michał Markuszewski (*1980)
– Preludium i Fuga (improwizacja w stylu barokowym)
Johannes Fischer (1595)
– Deus in adiutorium meum intende
Johann Adam Reincken (1623-1722)
Fuga in g
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Concerto nr 1 D-dur BWV 972 (adaptacja na organy M. Markuszewski)
Allegro – Larghetto – Allegro
Georg Böhm (1661-1733)
Vater unser im Himmelreich a 2 Clav. e Ped.
Johann Bernhard Bach (1676-1749)
Partita “Du Friedefürst Herr Jesu Christ”
Bernardo Pasquini (1637-1710)
Toccata con lo Scherzo del Cuccó
Claude Balbastre (1724-1799)
Canonnade
Michał Markuszewski (*1980)
Trzy improwizacje w różnych stylach na podane tematy

Michał Markuszewski jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, organy (J. Grubich), fortepian (K. Gierżod). W 2007 roku ukończył studia na Universität der Künste w Berlinie w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena, zaś w 2008 studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu. Od 2012 roku jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, zaś w roku 2018 tytuł doktora habilitowanego. Od 2022 jest profesorem UMFC w Warszawie.
Do jego największych osiągnięć należą: II nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000) i wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagroda prezydenta miasta Gdańsk, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007).
Wystąpił z ponad 700 recitalami w prestiżowych salach koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Wyspach Alandzkich, w Andorze, Austrii, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Luxemburgu, Belgii, Francji, Finlandii, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w ponad 250 miastach w Niemczech. Koncertował również w Stanach Zjednoczonych, Hong-Kongu oraz na dalekiej Syberii. Dokonał wielu nagrań płytowych. Nagrywał również dla Polskiego Radia, Niemieckiego Radia SDR, Radia Czeskiego oraz telewizji.
Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko- Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty. W 2018 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).