Sobota, 2 marca 2024r. | Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla
Pokaż menu

Z apelem o utworzenie Sanepidu w Tarnowskich Górach

24 czerwca, 2020

Jednogłośnie radni miejscy podjęli dziś uchwałę dotyczącą zwrócenia się z apelem do rządu o utworzenie w Tarnowskich Górach Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Aktualnie nasze miasto objęte jest nadzorem stacji w Bytomiu. Obszar obsługiwany przez tę instytucję jest ogromny, bowiem obejmuje Bytom, Piekary Śląskie oraz powiat tarnogórski, na którym łącznie mieszka 370 tysięcy osób. W kompetencji placówki pozostaje również obsługa MPL Katowice – Pyrzowice. Dla porównania Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublińcu nadzoruje wyłącznie powiat lubliniecki, gdzie mieszka niecałe 77 tysięcy osób.

Zadaniem sanepidu jest jak najszybsze identyfikowanie niepożądanych zjawisk wpływających na zdrowie człowieka. Stan epidemii spowodował, że na sanepid nałożono szczególne obowiązki, co spowodowało bezprecedensowe obciążenie pracą służb sanitarno – epidemiologicznych. 

Pomimo poświęcenia i ogromnego zaangażowania ze strony pracowników bytomskiego sanepidu osoby, które zachorowały, bądź też zostały objęte kwarantanną domową, szczególnie na początku epidemii, miały trudny kontakt ze służbami, które zostały zobligowane do udzielania im pomocy.  Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja się unormowała. Tym bardziej, że jesienią możliwa jest druga fala zachorowań.

– Z pomysłem apelu wyszła pani starosta Krystyna Kosmala. Faktycznie w początkach epidemii docierało do nas wiele sygnałów odnośnie problemów w kontaktach z sanepidem w Bytomiu. Ze względu na ogromny obszar, jaki obsługuje bytomski sanepid wydolność placówki jest utrudniona – mówi burmistrz Arkadiusz Czech. – Starosta zapewniła, że znajdzie lokal na siedzibę stacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Trwa też remont budynku miejskiego, gdzie mieścił się MDK przy ul. Sienkiewicza 12, planujemy tam przenieść MOPS, jeśli będzie konieczność – sanepid też się zmieści – dodaje.

Stacja sanepidu w Tarnowskich Górach obejmowałaby obszar powiatu i 140 tys. mieszkańców.  Przejęłaby też obsługę lotniska. Byłaby to także korzyść dla mieszkańców Bytomia i Piekar Śląskich, gdyż na skutek zmian bytomska stacja obejmowałaby 230 tys. a nie 370 tys. mieszkańców. 

Apel przesłany zostanie do Premiera, Ministra Zdrowia, parlamentarzystów, Wojewody Śląskiego oraz władz Metropolii. 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).