Sobota, 15 czerwca 2024r. | Imieniny: Wita, Jolanty
Pokaż menu

Z notatnika Agricoli – wystawa na Rynku otwarta

09 lipca, 2020

– 9 lipiec 2017, 13.09 – sukces dla Tarnowskich Gór, dla Górnego Śląska, dla Polski, dla świata. Górnictwo i początki naszego miasta mogły wyglądać tak, jak przedstawione na tych rycinach. To górnictwo miało wpływ na rozwój Europy i świata, a Tarnowskie Góry do tego się przyczyniły. To jest ta ziemia, którą naprawdę można nazwać kolebką górnictwa środkowej Europy. Bądźmy dumni z tego, że mieszkamy tutaj, że mamy takie zabytki. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy mieszkańcami Tarnowskich Gór i nie zapominajmy o zwiedzaniu Zabytkowej Kopalni Srebra i sztolni, bo za każdym razem możemy zobaczyć tam coś nowego – mówił dziś Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, podczas otwarcia na Rynku wystawy “Z notatnika Agricoli czyli u źródeł górnictwa kruszcowego na złożach Śląsko-krakowskich”.


 

Otwarcie wystawy "Z notatnika Agricoli czyli u źródeł górnictwa kruszcowego na złożach Śląsko-krakowskich"

Opublikowany przez Tarnowskie Góry Urząd Miasta Środa, 8 lipca 2020

Wystawa wypożyczona z Muzeum Miasta Jaworzna prezentuje  proces eksploatacji, zalegających na pograniczu śląsko-krakowskim złóż kruszcowych, z uwzględnieniem ich wytopu i obróbki w warsztatach rzemieślniczych. Prezentacja będzie także atrakcją towarzyszącą obchodom 236. rocznicy odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine zwanym – z uwagi na fakt, że  przez ponad sto kolejnych lat z tej okazji organizowane były w Mieście Gwarków w okolicach 16  lipca Bergfesty  czyli święta górnicze – “Barbórką w środku lata” (więcej o imprezie tu).

Inspirację wystawy stanowi ikonografia z dzieła Georgiusa Agricoli “De Re Metallica”, obrazuje ona zwyczaje oraz procesy technologiczne górnictwa i hutnictwa metali.

– Cieszę się, że ta wystawa została otwarta na tarnogórskim Rynku, w dodatku na przeciw wystawy mówiącej o tym, że tu zaczęła się Solidarność. Tu zaczęło się górnictwo, tu zaczęło się wszystko – mówił podczas otwarcia burmistrz Arkadiusz Czech.

Ekspozycja będzie prezentowana do końca  lipca na płycie tarnogórskiego Rynku. 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).