Zakłady Chemiczne: porozumienie z RDOŚ o współpracy przy usuwaniu odpadów
Tarnowskie Góry wykonały kolejny krok w kierunku usunięcia odpadów pozostałych po Zakładów Chemicznych. Nasze miasto podpisało deklarację o współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Mówi ona m.in. o wymianie wiedzy eksperckiej, współdziałaniu przy pozyskiwaniu pieniędzy, opracowaniu dokumentacji. – Jesteśmy przygotowani i zdeterminowani do dalszego działania – zapewnia Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór.

To kolejny krok, a jakie były wcześniejsze? O narzędzia, które pozwolą miastu usunąć odpady z terenów skarbu państwa i prywatnych, walczyliśmy od wielu lat. W końcu w zeszłym roku weszła w życie ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Pracowało nad nią również nasze miasto. Zgodnie z nią to gmina odpowiada za usunięcie odpadów.
Ale skoro tereny po zakładach należą do osób prywatnych i skarbu państwa, musieliśmy zdobyć prawo do pracy na tych terenach. To znów kilka decyzji: wojewody, radnych miejskich, starosty.
Porozumienie – krok milowy
Porozumienie z RDOŚ jest pokłosiem spotkania w połowie stycznia 2024 r. na terenie Zakładów przedstawicieli naszego Urzędu Miejskiego i katowickiego RDOŚ.
– Porozumienie jest krokiem milowym na drodze zabezpieczania odpadów niebezpiecznych z terenów byłych Zakładów Chemicznych i przywrócenia ich do ponownego wykorzystania. Ustawa z zeszłego roku rozdziela zakres działania między RDOŚ a samorządem, jednak, aby skutecznie zrealizować działania unieszkodliwiające odpady, konieczne jest zawiązanie współpracy. Tym bardziej, że zakres naszych prac jest zbieżny. Dlatego cieszy mnie gotowość i otwartość władz miasta Tarnowskie Góry do współdziałania w tym obszarze – podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
RDOŚ wystąpił już do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o środki na wykonanie kompleksowej oceny stanu środowiska oraz opracowanie projektu planu poprawy stanu środowiska na terenie byłych zakładów – dla tej części, która stanowi teren zamknięty.
– Wykonanie tych działań będzie punktem wyjścia do podjęcia działań unieszkodliwiających odpady. W przypadku uzyskania dofinansowania z WFOŚiGW pierwszą część działań będziemy realizować w 2025 r. – dodaje dyrektor Mierczyk-Sawicka.
Jesteśmy gotowi
– Mamy już – wypracowane przy naszym udziale – narzędzia do dokończenia usuwania odpadów pozostałych po Zakładach Chemicznych. Teraz to możliwe, ale nadal bardzo trudne. Trzeba zdobyć 250 mln zł. Ale za 5-6 lat miasto zyska do zagospodarowania kilkadziesiąt hektarów gruntów. Mimo wielu towarzyszących temu przedsięwzięciu ryzyk, jesteśmy przygotowani i zdeterminowani do dalszego działania – zapewnia Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór.
Pliki do pobrania