Sobota, 23 września 2023r. | Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa
Pokaż menu

ZdroweTG czyli kropla drąży skałę

05 czerwca, 2023

Około 100 porad dietetycznych i 60 badań kardiologicznych wykonano na Rynku w czasie kolejne edycji pikniku Zdrowe TG.

– Dzięki badaniom wykryliśmy wiele nieprawidłowości – wysokie ciśnienie tętnicze, podwyższone poziomy cholesterolu i cukru, zaburzenia rytmu, zmiany niedokrwienne naczyń wieńcowych oraz wady zastawkowe serca – informuje Beata Poprawa, jedna z organizatorek akcji ze stowarzyszenia Na Zdrowie, które po raz czwarty zaprosiło na Rynek tarnogórzan.

W sobotę przez kilka godzin można było wykonać badania kardiologiczne w ramach kampanii Servier dla Serca, pomiar ciśnienia tętniczego, badania poziomu glukozy, cholesterolu i trójglicerydów oraz analizę składu ciała, określić wskaźnik masy ciała BMI, pomiar wewnętrznej tkanki tłuszczowej. Ci, którzy mieli alarmujące wyniki mieli wykonywane badania EKG oraz echo serca.  Wszystkie badania i konsultacje były darmowe.

– Poziom wiedzy od ostatniego naszej akcji wzrósł, dużo tarnogórzan przyszło do nas w bardzo konkretną wiedzą – komentuje Dorota Tiszler, miejska rada, lekarz i członkini stowarzyszenia Na Zdrowie wskazując, że kolejna edycji to kolejne uświadomione na temat zdrowia osoby. Czasem też po raz pierwszy w życiu zdiagnozowane.

– Wiemy, że w poprzednich edycjach znalazło się co najmniej kilka osób, które nie były świadome swoich problemów – mówią dietetyczki.

– Rozmów i pogłębionej wiedzy na zdrowego trybu życia nigdy nie za wiele – ciszy się burmistrz Arkadiusz Czech, który rozmawiał w tarnogórzanami ustawiającymi się w kilku kolejkach.

Ich długość to dowód, że takie akcje mają sens. Chętnych do bezpłatnych badań jest zawsze bardzo duża. Nie wszystkim udzielono porady lekarskiej z ekg i badaniem ukg, zwłaszcza że wykonanie profesjonalnej konsultacji kardiologicznej wymaga naszego skupienia i czasu.

– Dlatego już myśliśmy o kolejnych piknikach – mówi burmistrz.

 

 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).