Środa, 24 lipca 2024r. | Imieniny: Kingi, Krystyny

Zielone światło dla „Szybu Staszic”

28 lutego, 2024

Tarnogórska Rada Miejska zgodziła się dziś na utworzenie przez miasto wspólnie z Województwem Śląskim i Stowarzyszeniem Ziemi Tarnogórskiej instytucji kultury pn. Szyb Staszic. Wcześniej zgodę na to dało Walne Zgromadzenie członków SMZT oraz Sejmik Województwa Śląskiego. To otwiera drzwi do oficjalnego powołania instytucji, które ma nastąpić już w piątek!

– Dzisiejsza decyzja to nic innego jak wypełnienie zobowiązania złożonego przy wpisie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO z 2017 roku, gdzie zobowiązaliśmy się chronić nasze dziedzictwo – mówił podczas dzisiejszej sesji Zbigniew Pawlak, prezes SMZT.
– Chcemy, aby kolejna jego część została otoczona odpowiednią i wspólną opieką i udostępniona zwiedzającym – powiedział Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór na chwilę przed tym, zanim radni jednogłośnie opowiedzieli się „za”.
Przypominamy, że Szyb Staszic (wcześniej Adolfschacht) i stacja wodociągowa pod tą samą nazwą była w XIX wieku kluczowym elementem tarnogórskiego systemu odprowadzania wód podziemnych i udostępniania ich do celów bytowych. Na poziomie 50 metrów pod ziemią w Staszicu znajdują się m.in. hale dla maszyn z silnikami na parę sprężoną, napędzającymi pompy tłoczące wodę oraz maszyna parowa, na poziomie 70 metrów znajdziemy także studnie artezyjskie. Obiekt wpisany jest na na listę #UNESCO.

Instytucja Kultury na obiekcie UNESCO? Tak! W szybie Staszic!

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.