Wtorek, 9 sierpnia 2022r. | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty
Pokaż menu

Poświęcenie odnowionych figur

26 listopada, 2021

Serdecznie zapraszamy na uroczystość poświęcenia odnowionych figur w Tworogu na Placu Św. Walentego (obok kościoła parafialnego). Figury zostały pomalowane na nowo przez lokalną artystkę - Jolantę Warzecha, zgodnie z wytycznymi Powiatowego Konserwatora Zabytków w Tarnowskich Górach. Zadanie zostało zrealizowane ze środków Funduszu Sołeckiego Tworóg, z inicjatywy Pani Sołtys Gertrudy Byszewskiej.

Uroczystość odbędzie się  w najbliższą niedzielę po nieszporach - około godz. 15.30.
Poświęcenia dokona proboszcz ks. Adam Bryła.
Z figurami wiąże się ciekawa historia - legenda.  

W dawnych czasach, kiedy w pałacu w Tworogu żył książę, pewnego razu stało się nieszczęście i z balkonu spadło dziecko. Cudem nic się jemu nie stało. Dlatego rodzice, w dowód wdzięczności postawili przed budynkiem (obecnie byłoby to miejsce w okolicach parkingu przy Banku Spółdzielczym) trzy figury, malowane na blasze. Potem w budynku obecnego banku zrobiono karczmę. W związku z tym figury przeniesiono w bardziej godne miejsce - przy kościele parafialnym, gdzie są do dzisiaj. 
Gmina Tworóg
Tworóg – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim. Geograficznie gmina leży na wschodnich krańcach Niziny Śląskiej, stanowiąc część Obniżenia Małej Panwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).