Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Gmina Zbrosławice w programie ELENA

16 lutego, 2023

Gmina Zbrosławice jest jedną z 16 gmin, która weźmie udział w prowadzonym przez Metropolię GZM programie „ELENA” European Local Assistance Facility. Jego głównym celem będzie przygotowanie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków komunalnych

W listopadzie 2022 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała 3-letni kontrakt do programu „ELENA” z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym , na ok.2 mln zł dotacji ,są to środki pozyskane z Unii Europejskiej w Programie Horyzont 2020.

Metropolia jako lider projektu wraz z 16 gminami przygotuje dokumentację niezbędną do przygotowania  przyszłych inwestycji samorządowych. Ich realizacja ma się przyczynić do  poprawy efektywności energetycznej w budynkach komunalnych wielorodzinnych oraz redukcji emisji CO2 co najmniej o 30% od stanu wyjściowego. Warunkiem udziału w projekcie są gwarancje samorządów dotyczące realizacji opracowanych projektów w tkance miejskiej.

Gminy otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa oraz wykonywania i przygotowania opracowań technicznych, a potem pomoc przy przygotowaniu wniosków o środki finansowe z źródeł zewnętrznych na realizację przyszłych inwestycji.

W projekcie uczestniczą: Będzin, Bieruń, Bytom, Czeladź, Chorzów, Katowice, Piekary Śląskie, Pyskowice, Radzionków, Rudziniec, Siewierz, Świerklaniec, Sośnicowice, Tarnowskie Góry, Tychy oraz Zbrosławice.
Gmina Zbrosławice
Zbrosławice – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim. Gmina Zbrosławice jest trzecią co do wielkości gminą wiejską w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).