Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Goście z Ukrainy w Gminie Zbrosławice

21 czerwca, 2023

O tym, jak wygląda funkcjonowanie jednostki samorządowej w trakcie trwającego konfliktu zbrojnego dowiedzieliśmy się od gości z Ukrainy - przedstawicieli ukraińskiej gminy (gromady) Hrebinky, podczas ich pobytu w Gminie Zbrosławice. Rozmawialiśmy także o szczegółowych rozwiązaniach dotyczących systemu gospodarki odpadami, dystrybucji wody, funkcjonowania edukacji, ale również o historii.

Zainicjowana przez Śląski Związek Gmin i Powiatów wizyta przedstawicieli gmin obwodu kijowskiego na Śląsku (oprócz naszej gminy przedstawicieli ukraińskich gromad przyjmował również Siewierz oraz Opatów) miała na celu nawiązanie kontaktów i wzajemnej współpracy.

W ramach jednodniowej wizyty mer Roman Zasucha oraz sekretarz Olena Tychonenko odwiedzili m.in. Zabytkową Stację Wodociągową w Zawadzie, Stację Uzdatniania Wody w Zbrosławicach, Szkołę w Zbrosławicach oraz okolice Portalu Wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk.

Finalnym aktem wizyty było podpisanie przez Wójta Wiesława Olszewskiego i Mera Romana Zasuchę listu intencyjnego w sprawie nawiązania bliższej współpracy między naszymi gminami.

Hrebinky - gmina leżąca w samym sercu obwodu kijowskiego mieści się 60 kilometrów od stolicy Ukrainy. Tworzą ją 2 osady miejskie oraz 10 wsi, a ogólna populacja wynosi 13 644 osoby. W gminie nie prowadzono aktywnej operacji wojskowej, ale do marca 2022 r. linia frontu była na tyle blisko, że, zdarzały się ataki powietrzne, które uderzały w ludność cywilną. Od pierwszych dni wojny z terenu gminy do sił ochotniczych zgłosiło się ponad 1000 osób. Duża w tym zasługa samego mera – historyka, byłego dyrektora szkoły, ale również byłego wojskowego, oficera, weterana konfliktu zbrojnego z roku 2014, który trafił wówczas do niewoli. Jego doświadczenie wojskowe pozwoliło na skuteczne zbudowanie i wyposażenie lokalnej obrony terytorialnej. Obecnie sytuacja w samych Hrebinkach uległa uspokojeniu, choć wojna nadal mocno wpływa na wiele aspektów życia lokalnego. Teraz gmina udziela aktywnego wsparcia i pomocy siłom frontowym i ludności terytoriów okupowanych.

W trakcie wizyty mer Hrebinek dziękował za pomoc udzieloną przez nasz kraj i gminę od początku konfliktu.
Gmina Zbrosławice
Zbrosławice – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim. Gmina Zbrosławice jest trzecią co do wielkości gminą wiejską w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).