Wtorek, 28 maja 2024r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

Przemoc domowa w czasach epidemii

22 kwietnia, 2020

Osoby pozostające związkach i rodzinach, w których pojawia się przemoc, podczas kwarantanny nierzadko skazane są na życie pod jednym dachem ze swoim oprawcą. Badania wskazują, że sytuacje nadzwyczajne, tj. epidemia, skutkują eskalacją przemocy domowej. Rosnący stres, wynikający z niepewnej przyszłości, prowadzi często do sytuacji patologicznych.

Warto wtedy pamiętać instytucjach, grupach i stowarzyszeniach, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy i wspieranie ofiar.

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Zbrosławice:

Renata Ławniczak, Joanna Kamuda – tel. 32 333 87 40 w godzinach funkcjonowania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbrosławicach bądź pod numerem komórkowym tel.  724 264 321.

Wsparcie psychologiczne:

  • Dyżur psychologa w miesiącu maj 2020 odbywa się w dniach 06.05 w godz. 13:30 - 17:30 oraz 20.05 w godz. 13:30 - 17:30 pod numerem telefonu: 32 333 87 40.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" :

Bezpłatna aplikacja mobilna „Twój Parasol”:

- Aplikacja stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji osobom doświadczającym przemocy w rodzinie (https://twojparasol.com/). Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email,
a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym np.
z zakresu prawa.
Sytuacja alienacji związana z obecnie panującym stanem epidemii i zasadami dotyczącymi ograniczeń w przemieszczaniu się, może być wyjątkowo trudna dla osób doznających przemocy w rodzinie. Dlatego też aplikacja ta może być szczególnie przydatna w obecnym czasie, zwłaszcza w kontekście utrudnionej komunikacji ze służbami i konieczności zachowania dyskrecji w sprawach przemocy.

Osoby w kwarantannie lub w izolacji z toksycznym, przemocowym partnerem/partnerką/inną osobą, mogą napisać do fikcyjnej firmy Rumianki i bratki - naturalne kosmetyki SKLEP lub na mail z zapytaniem o Naturalne Kosmetyki do Ciała (których oczywiście nie ma).Sklep, w którym można "zamówić" naturalne kosmetyki, to pewien szyfr. - Ofiara przemocy kontaktuje się z fikcyjnym sklepem pod nazwą "Rumianki i bratki". Sklep działa w porozumieniu i ścisłej współpracy z Fundacją Centrum Praw Kobiet, na wiadomości odpowiadają psycholożki specjalizujące się w sprawach dotyczących przemocy domowej.

Grupa wsparcia online dla kobiet z doświadczeniem przemocy:

- tel. 888 88 33 88 (od pn do pt w godz. 8:00 - 20:00)
-

 
Gmina Zbrosławice
Zbrosławice – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim. Gmina Zbrosławice jest trzecią co do wielkości gminą wiejską w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).